Yol Yorgunu (2020) Milestone 

Merhaba, 2021 yılında keyifle izleyeceğiniz  bir film olan Yol Yorgunu Milestone filmini izlemediyseniz mutlaka izlemenizi öneririz.

İşte 2021 yılı en iyi film önerilerinden biri: Yol Yorgunu Milestone  (Meel Patthar)

Yol Yorgunu (2020) Milestone  (Meel Patthar)

1sa 38dk | Dram | 7 Mayıs 2021 (Türkiye) IMDB: 6,6/10

Yönetmen: Ivan Ayr

Oyuncu Kadrosu: Suvinder Vicky, Lakshvir Saran

      Filmin Konusu

 Ivan Ayr’ın Netflix  filmi ,bir ulusun ruh halini yakalıyor.Suvinder Vicky, yönetmen Ivan Ayr’ın yeni filminde Ghalib’i canlandırıyor.

Yakın zamanda dul kalan bir kamyon şoförü Ghalib (Suvinder Vicky) işinde değişen koşullara uyum sağlamak zorundadır.

Kamyonların yüklenmesine yardım eden sendika işçileri daha yüksek ücretler için grev yaparlar ve Ghalib onların yaptığı işleri de yapmak zorunda kalır.

 Ama vücudu bu duruma dayanamaz ve pes eder. Aynı zamanda Ghalib, kendisinin yerine geçeceğini düşünmesine rağmen kamyonculuk işinde yeni bir stajyer yetiştirmek zorundadır.

Stajyeri olarak başlayan ve yerini alması beklenen yeni bir genç acemi Pash (Lakshvir Saran) ile tanışır.

Evsizlik bu dramada tekrar eden bir motiftir. Ghalib, Kuveyt’te kamyon şoförü bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi, ancak Irak’ın işgali nedeniyle ülkeyi terk etti.

Ghalib Delhi’de yaşıyor, ancak bulunduğu yer ve işyeri – tanımlanabilir coğrafi işaretlerden yoksun ve yollar çamurlu ve çok sayıda kamyon bulunuyor. Milestone birbirine bağlı iki hikaye anlatır:

Dünyayı terk eden bir adam ve bir adamı terk eden dünya.

Ghalib  “Bu işi yapıyorum çünkü ben buyum” diyor.

O halde Milestone , bedensiz insanların -göremeyen, dinleyemeyen veya hissedemeyen- korkunç bir dünyasını tasvir ediyor.

Film Ayr’ın, Soni’den sonra başka bir drama garantisi veren yapıtıdır. Sinematografi (Angello Faccini tarafından) sürükleyici ve kamera genellikle sabittir.

Dikkat dağınıklığını ortadan kaldırarak, sadece kaydetmekle kalmaz, aynı zamanda dinler’. Ve karakterler hareket ettiğinde, onları takip eder.

 Ses tasarımı (Gautam Nair tarafından) daha da etkileyicidir ve sinematografi ve yapım tasarımını tamamlamaktadır.

Bazı görsel öğeler ile şirketin otoparkında köpeklerin uluması, horozların ötüşü, sirenlerin feryadı gibi ; ya da kumar oynayan çocuklar ve Ghalib’in evinden duyulan saatin tıkırtısı – sıradan sahnelere bile işitsel derinlik katıyor.

Bazen ses, görsellerden önce ortaya çıkıyor. Filmin ilerleyen bölümlerinde Ghalib’in kamyonu, delici, sarsıcı bir ses çıkarıyor; nedenini birkaç saniye sonra anlıyoruz: Acemi sürücü Pash.

Hafif bir fazlalık bile filmi ya monoton ya da kopuk yapar. Ayr bu ipte etkileyici bir kararlılıkla yürüyor.

Ghalib’in dünyası birdenbire iyiye dönüşmedi -aslında, neredeyse hiç değişmedi- ama son sahnede, o kamyondayken gökyüzü açılır ve yağmur hoş bir rahatlama sağladığından küçük bir sohbet başlar – ve daha uzun bir sohbet için bir bahane olur.

Belki bir işarettir. Belki bir başlangıçtır. Belki de ebedi gezgin, yolculuğunun geri kalanını onurlandıran bir dönüm noktası bulmuştur.

 Umarız 2021 yılı için hazırladığımız en iyi film önerilerimizden biri olan Yol Yorgunu Milestone (Meel Patthar) adlı makalemiz size hangi filmi izleyeceğiniz konusunda yardımcı olmuştur. Bir başka film önerimizde bulaşmak dileği ile kendinize çok iyi bakın…

Görüşleriniz bizim için önemli