NEO COIN NEDİR?

Çin’in Ethereum’u şeklinde de isimlendirilen NEO, açık kaynaklı bir blokzinciridir. Kurulma amacı varlıkların djitalleştirilmesinin daha güçlü hale gelmesi olan NEO’nun kurucuları ise Da Hongfei ve Erik Zhang isimli iki ortaktır. 2014’te Anthares ismi ile piyasaya sürülüp 2017 yılında ismi NEO olarak güncellenmiştir.

NEO ve Ethereum her ne kadar birbirlerine benzetilse de, ikisini ayıran farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin NEO, her saniye 10.000 işlemi kaldırabiliyorken Ethereum için bu sayı 15’tir. Ethereum’un geliştiricileri Solidity isimli bir programlama dili kullanırken, NEO’nun geliştiricileri C#, Javascript, Java, Python ve Go dillerini kullanmaktadır. NEO’nun sahip olduğu akıllı ekonomi Ethereum’un sunduklarından farklı bir fonksiyondur. Ayrıca, NEO’da akıllı sözleşme oluşturmak için Ethereum’un aksine yeni bir programlama dili bilinmesi ihtiyacı yoktur.

Güncel olarak piyasa değeri 46 milyara ulaşan NEO’nun günlük işlem hacmi 27 milyar sularında dolaşmaktadır. İşlem gördüğü fiyat sık sık değişmekle beraber, son zamanlarda 650-850 Türk Lirası civarında değişmektedir. NEO coin için dolaşan toplam arz ise 70 milyar gibi bir rakamla tanımlanmaktadır. NEO coin madenciliği yapılabilir ve çeşitli borsalardan NEO coin elde edilebilir.

Geçtiğimiz zamanlarda Çin yönetimi Bitcoin’i desteklemediğini yaptığı şu açıklama ile belirtmişti: “Bitcoin dijital bir para birimidir ve bizim gözümüzde gerçek para birimleri ile aynı statüye sahip olamaz. Ticarette alternatif ödeme yöntemi olarak kullanılamaz ve kullanılmamalıdır. Bitcoin’e yatırım yapacak kişi ve kurumlar dikkatli olmalıdır. Ayrıca bununla ilgili bütün sorumluluk ve riskleri de almalıdır.” Bu açıklamaya göre dijital para birimlerini güvenli bulmadığı ve destek vermediği açıkça belli olan Çin hükümeti, NEO’ya destek vermektedir.

Son günlerde NEO coin hızlı yükselişi ile gündemde. Bu hızlı yükselişin ardındaki nedenin ise NEO’nun birden fazla programlama dili kullanması olduğu yönünde görüşler bulunmaktadır. Aynı zamanda NEO, birçok büyük şirketle ortaklıklar kurmuştur.

Bahsedilen özelliklerinin yanında, NEO’yu daha çok tercih edilen bir platform yapan özelliklerden biri de GAS.. GAS, NEO coinin bir temettüdür ve NEO coine sahip olanlara ödül olarak bir formüle göre dağıtılır. GAS’ın değerinin geçtiğimiz aylarda artması da bu durumu daha ilgi çekici hale getiren bir etmen olmuştur.

Çeşitli platformlarda NEO’nun yükselişi ve geleceği ile ilgili olumlu yorumlar yapılmaktadır. NEO’nun gelişiminin Bitcoin’e benzer olumlu yanlar taşıması ve Ethereum’dan ayrılan avantajlı özellikleri bu olumlu değerlendirmeler ve geleceğe yönelik önü açık olduğu söylemlerinin kaynağı niteliğindedir.

Görüşleriniz bizim için önemli