Internet Computer coin

INTERNET COMPUTER COIN (ICP) NEDİR?

Bir kripto bilimci olan Dominic Williams tarafından 2016 yılında kurulan Internet Computer Coin (ICP), merkezi İsviçre’de bulunan bir vakıf olan DFINITY vakfının bir projesidir. ICP, dünyanın web hızında limitsz çalışan ilk blokzinciridir. Var olan geleneksel interet yapısını, arka uç yazılım barındıracak duruma getirerek küresel işlem yapılabilen bir platforma dönüştürmeyi amaçlamaktadır.

ICP, resmi sitesnde açıkladığı misyonunu şöyle ifade etmektedir: “Misyonumuz, Internet Compuer’ı inşa etmek, bu sayede interneti süper güçleri olan güvenli yazılımlara ev sahipliği edecek bir bilgisayar olarak yeniden şekillendirmektir. Internet Computer; dayanıklı, hızlı ve dünya genelinde sayısız kullanıcıya kadar  ölçeklenebilen son model bir teknolojidir ve büyük birçok şirketin interneti tekelleştirme politikasını durdurmayı hedefleyen bir otonom yazılım vaadeder.”

Internet Computer, kullanıcıların internet hizmetleri ve BT sistemleri oluşturması için Google, Microsoft, Amazon gibi büyük şirketlerin sunduğu bulut hizmetlerine bağlı kalmasını gerektirmeyecek bir yazılıma ev sahipliği yapıyor. Bu şekilde internetin tekelleşmesini engellemiş olmakla beraber sözü edilen büyük şirketlerde oluşan veri paylaşımı ve güvenlik açığı gibi sorunların da önüne geçmiş oluyor. Bunun yanında masraflar da önemli derecede azaltılmış oluyor. Internet Computer siber saldırıya uğraması mümkün olmayan ve kurcalamaya dayanıklı br yazılıma sahip. Bu şekilde güvenlik duvarı ve yedekleme sistemlerine bağlı olmayan hizmetler sunmayı mümkün hale getiriyor.

Internet Computer (ICP);

  • Otonom yazılımı destekliyor.
  • Geleneksel BT hizmetlerine duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.
  • Ana akım hizmetlerin “açık” versiyonlarının oluşmasına olanak tanıyor.
  • Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’da 48 veri merkezi ve 1.300 düğüm ile destekliyor.
  • ICP token isimli tokenı bulunuyor.

Bu ICP tokenlar, ağ yönetimine katkı sağlamaya yarıyor ve oy verme işlemini yerine getirecek nöronlara dönüştürülebiliyor. Bunun yanı sıra ICP token; Internet Computer’daki işlemlerin gerçekleştirilmesi için iht,yaç duyulan güç kaynağı olan “döngülere” dönüştürülerek kullanılabiliyor. (Bu döngülerin Ethereum blokzincirindeki “gas”lere benzediği söylenebilir.) Daha sonra ağın işlemesinde katkısı bulunan kişiler ICP token ile ödüllendiriliyor.

ICP token geçtiğimiz ay yaklaşık 7 kat yükselerek kullanıcıların ilgi alanına girmeyi başarırken, anlık olarak 136.92 USD değerinden işlem görüyor. Tokenın piyasa değeri ise 20 milyara yaklaştı. Token için dolaşan arz miktarı yaklaşık 125 milyar.

Internet Computer (ICP) Hangi Borsalarda İşlem Görüyor ;

ICP token Binance, Coinbase Exchange, Huobi Global gibi borsalarda popüler konumda.

Görüşleriniz bizim için önemli