Dogecoin, Billy Markus ve Jackson Palmer isimli iki yazılım mühendisi tarafından ortaya çıkarılmış bir kripto para birimidir. Dogeoin’in resmi bir şekilde piyasaya sürülme tarihi 6 Aralık 2013’tür ve Dogecoin.com sitesi, piyasaya sürülüşünün arkasından gelen ilk 1 ay içerisinde 1 milyonu aşkın ziyaretçiye ulaşmayı başarmıştır.

Dogecoin elde etmek isteyen kişiler için karşılaşılacak ilk basamağın, Dogecoin madenciliği olduğu görülecektir. Öyle ki, bir kullanıcı Dogecoin blockchain’de işlemleri onay aldığında, yeni bir Dogecoin ödülü alır. Madencilik yapmayı isteyen kullanıcıların önüne iki ayrı seçenek çıkacaktır; solo ve havuz. İsimlerinden de anlaşıldığı gibi, soloda kullanıcı kendi işlemlerini kendisi yapmalıdır. Havuzda ise bir grup kullanıcı, güçlerini birleştirip ödülleri beraber kazanmaya çalışacaktır ancak bunun dezavantajı, ödülün yalnızca bir bölümünün kişinin kendisine kalmasıdır. Öte yandan havuz madencilik için ek bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Solo madencilikte ise böyle bir durum yoktur ancak bekleme zamanının daha uzun olması solo madenciliğin bir dezavantajıdır fakat elde edilen ödülün tamamının kişiye ait olması gibi cezbedici bir yönü vardır. Burada sözü edilen kazanç ise, güncel geçerli Dogecoin TL fiyatı esas alınarak belirlenir.

Dogecoin, Litecoin tabanlı olmakla beraber, Litecoin’den ayrılan birtakım yönleri de bulunmaktadır. Örneğin Dogecoin’de her 1 dakika için block süresi 1’dir, Litecoin için ise bu süre 2,5 dakika olarak karşımıza çıkar. Bu örnekten yola çıkarak Dogecoin madenciliği diğerlerine göre daha hızlıdır denilebilir.

Dogecoin diğer kripto para birimlerine göre daha erişilebilir ve daha “eğlenceli” olması amaçlanarak ortaya çıkmış bir para birimidir. Bunun yanı sıra aktif bir kitleye sahip olması da onu öteki para birimlerinden ayıran bir diğer özelliktir. Ayrıca Dogecoin satın almak için herhangi bir evrağa gereksinim olmaması, Dogecoin satın almayı kolaylaştıran bir durumdur. Dogecoin’in işlem ücretlerinin minimum seviyede olması da bu para birimini daha çekici kılan bir özelliktir.

Geçtiğimiz günlerde Dogecoin ile ilgili atılan bir tweet’e Elon Musk’ın yanıt vermesi piyasayı hareketlendirmiş ve Dogecoin’e değer kazandırmıştı. Dogecoin satın almak isteyen kullanıcıların kripto para borsalarına giriş yapmaları gerekmektedir.

Görüşleriniz bizim için önemli