NFT

NFT NEDİR

İngilizce açılımı Non- Fungible token olan NFT karşılığı olmayan token anlamına gelmektedir. NFT bir dijital sertifikadır ve birtakım dijital ürünlerin ve hatta sanat eserlerinin satışının gerçekleşmesini sağlar. Bu yazımızda NFT’lerin belli başlı özelliklerini inceleyeceğiz.

NFT’ler alışılmış kripto para birimlerinin aksine bir başka para birimiyle değiştirilemezler. Örneğin geleneksel paralar için konuşursak, iki adet 5 TL’yi 10 TL karşılığında değiştirmemiz mümkündür. Veya 10 Dolar değerindeki Bitcoin’lerimizi yine 10 Dolar değerindeki herhangi bir başka kripto para ile değiş tokuş edebiliriz. Ancak bu durum NFT’ler için mümkün değildir. Bir NFT bir başka NFT ile değiştirilemez. Her bir NFT özgün bir sanat eseri gibidir ve bir tanesi bir diğerinin yerini tutamaz.

Peki nedir NFT’leri bu kadar değerli yapan?

Bu durumu özetle şöyle açıklayabiliriz: NFT sahipleri, herhangi bir sanat eserinin sahibi gibi düşünülebilirler. Mesela Picasso’nun tablolarının dijital ortamda benzersiz kopyasının olmasına rağmen, orijinal hali yalnızca tek bir kişide, tek bir yerde bulunacaktır. Aynı şekilde NFT sahipleri de, özgün ve dünya üzerinde başka hiç kimsede bulunmayan bir varlığın sahibi konumunda olurlar.

Bu durum, NFT sahibinin elindeki NFT’yi satmasından sonra da devam eder. Güncel hayattaki sanat eserleri için nasıl bir telif hakkı söz konusu ise, NFT’ler için de bu geçerlidir. NFT’lerin oluştuğu ilk veritabanındaki bilgiler, kopyaları oluşturulsa dahi ilk halinde korunur ve oluştrsn kişi NFT üzerinde söz hakkına sahiptir. Daha sonraki satışlarında da, satış üzerinden pay alabilir.

Sanat eserlerinin yanı sıra, geçtiğimiz aylarda Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’nin ilk tweetini kripto para olarak satması da gündem oldu. Dorsey, tweeti NFT olarak tanıttı ve açık artırmaya sundu. Ardından tweete 2,5 milyon doların üzerinde teklifler geldi. Bunun yanında Amerika’da sanat eserleri satışlarında kripto para ödemeleri onaylandı.

NFT satışı ise NFT pazarlarında gerçekleşir. NFT sahipleri, varlıklarını satışa sunarken bilgilendirici bir içerik eklemeli ve bir değer belirlemelidir. Güncel pazarlar üzerindeki komutlar izlenerek içeriğin NFT’ye çevrilmesi sağlanır.

Elinizdeki herhangi bir içeriği NFT’ye çevirmek istediğinşz takdirde bunun için sahip olmanız gerekenler; bir dijital cüzdan ve bir miktar Ethereum’dur. Bu sayede içeriğinizi NFT’ye çevirip satışını sağlamanız mümkündür. Bu şekilde tweetler, oyun karakterleri, oyunlar içerisindeki sembolik varlıklar NFT halinde satılabilmektedir.

Dolayısıyla bu durum bazı konularda tehdit de oluşturmaktadır. NFT’lerin çalınması gibi bir durum söz konusu da olabilir. Ayrıca birçok sanatçı, eserlerinin veya tweetlerinin bilgileri dışında NFT’ye çevrilip satılması gibi bir durumla da karşı karşıyadır. Bu durumda başvurulabilecek bir otoritenin de bulunmaması, durumu mağdurlar için daha da olumsuz hale getirmektedir.

Görüşleriniz bizim için önemli